CO JE NOVÉHO

CO JE NOVÉHO...

Jakešovy lekce z kapitalismu – (pokračování z respekt.blog.cz)

Inu děti, to jsme se zase nasmáli! To bylo veselo na Starém Bělidle! Zase jsme vytáhli ze špejcharu tu tlející mrtvolu, pověsili si ji na bydlo a strouhali mrkvičku. I babička s kněžnou se smály pod vousy, hanba povídat... Jen se podívejte, jak byli ti komunističtí papaláši hloupí. Blábolili, blekotali páté přes deváté, neuměli se vyjadřovat, blbeček-debil, blbeček-debil, blbeček-debil. Jen se děti, děti Husákovy, nebojte a kopněte si... (Více)

Jan Adamec

HISTORIE V TISKU

HISTORIE V TISKU

iDnes.cz (20.8. 2009): KSČ v roce 1989 odsoudila omluvu Polska a Maďarska za okupaci

Server iDnes.cz (20.8. 2009) reprodukoval záznamy z jednání předsednictva ÚV KSČ z 18. srpna ukazující reakci tehdejšího vedení na probíhající události. (Více)

iDnes.cz (21.8. 2009): Ministr obrany Martin Dzúr se v srpnu 1968 stal zajatcem Sovětů

Server iDnes.cz (21.8. 2009) informoval o chování Martina Dzúra ve dnech 20.-21. srpna 1968. (Více)

iDnes.cz (21.8. 2009): Objektivem čtenáře: demonstraci proti ruské okupaci rozháněli naši

Server iDnes.cz (21.8. 2009) nabídl fotografie z 21. srpna 1969. (Více)

iDnes.cz (21.8. 2009): Prohlédněte si snímky vpádu Sovětů, které dosud nebyly publikoványi

Server iDnes.cz (21.8. 2009) nabídl fotografie z 21. srpna 1968 z Brna. (Více) a (Více)

iHned.cz (21.8. 2009): 21. srpen v Trutnově. Neznámé snímky z okupace

Server iHned.cz (21.8. 2009) nabídl fotografie z 21. srpna 1969 z Trutnova. (Více)

Aktuálně.cz (20.8. 2009): Brňané proti sovětské okupaci. Rozehnali je čeští milicionáři

Server Aktuálně.cz (20.8. 2009) přinesl fotografie ze zásahu bezpečnostních složek proti demonstrantům v Brně 21. srpna 1969. (Více)

Blisty.cz (3.8. 2009): Zbytečnost varšavského povstání 1944

Server Blisty.cz (3.8. 2009) přinesl překlad rozhovoru Romana Daszczyńského s historikem Janem Ciechanowskim pro Gazetu Wyborczu o varšavském povstání v roce 1944. (Více)

SME.sk (27.7. 2009): Vojtech Zamarovský agentem StB

Server SME.sk (26.7. 2009) informoval o tom, že slovenský spisovatel a popularizátor světa antiky byl od 60. let agentem StB. (Více)

Pravda.sk (26.7. 2009): Ludvík Svoboda v roce 1968

Server Pravda.sk (26.7. 2009) informoval o tom, že prezidenta Ludvíka Svobodu v srpnu 1968 vydíral agent sovětské rozvědky Piotr Kambulov. (Více)

MF Dnes (23.7. 2009): Tragická událost v Jizerských horách 1949

Deník MF Dnes (23.7. 2009) informoval o výročí tragické události z 23.7. 1949, kdy příslušníci SNB zabili v Jizerských horách dva mladé lidi a další postřelili. (Více)

MF Dnes (22.7. 2009): Gottwald a Milan Píka

Deník MF Dnes (22.7. 2009) informoval o tom, že prezident Klement Gottwald udělil v listopadu 1949 milost Milanovi Píkovi, synovi generála Heliodora Píky. (Více)

Jan Adamec

CO JE NOVÉHO...

CO JE NOVÉHO...

Diskusní příspěvek prof. PhDr. Viléma Prečana, CSc. na semináři Den Ústavu paměti národa v Jednacím sále Valdštejnského paláce Senátu PČR 16. května 2006

Vážené dámy, vážení pánové! Nemohu úvodem neříci, že považuji za zcela nemístná ironizující slova předřečníka, předsedy archivní společnosti kolegy Doležala, o „bájných výsledcích a zářných zítřcích“, jimiž se pokusil bagatelizovat a znevážit výsledky velké práce, kterou vykonal německý úřad pro písemnosti východoněmecké státní bezpečnosti, polský Ústav paměti národa a - za sotva tři roky - ústav slovenský, i vizi evropské instituce, kterou tu představil předseda Ján Langoš a o níž se právě dnes už konkrétně jedná v Berlíně... (více)

prof. PhDr. Vilém Prečan, CSc.

CO JE NOVÉHO...

CO JE NOVÉHO...

Text vystoupení prof. PhDr. Viléma Prečana, CSc. na semináři Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR 5. května 2006

Problematika, jež je předmětem našeho dnešního jednání, je takřka bezbřehá. Dotknu se tezovitě jen několika bodů z celého komplexu... (více)

prof. PhDr. Vilém Prečan, CSc.

CO JE NOVÉHO

CO JE NOVÉHO

Prezentace knihy: Polsko a Československo v roce 1968

Nakladatelství Dokořán společně s Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR a Polským institutem v Praze Vás srdečně zvou na prezentaci knihy Polsko a Československo v roce 1968. Petr Blažek, Lukasz Kaminski a Rudolf Vévoda (eds.)... (více)

redakce

CO JE NOVÉHO

CO JE NOVÉHO

...v českém a slovenském odborném tisku

Časopisu Mezinárodní politika (2002/8) se tentokrát téma studené války vyhýbá, snad jen v Mezinárodních vztazích (2002/3) nacházíme velice informativní a propracovaný přehled vývoje radikálních islamistických organizací v Sýrii, Jordánsko a Libanonu (Eduard Gombár) a v Egyptě (Tomáš Raděj), jejichž aktivizace v průběhu 80. let předznamenala ústup tradičních studenoválečných "štěpení". A nástup těch nových, pochopitelně... (více)

Karel Sieber

...v časopisu Novaja i novejšaja istorija

Svůj příspěvek do rubriky Co je nového jsem pro první číslo vybíral ze dvou ročníků ruského odborného časopisu Novaja i novějšaja istorija. Výběr je samozřejmě selektivní a omezuje se jen na témata související se sovětskou a východoevropskou historií v období 1945 - 89. V prvním čísle letošního roku mě zaujala stať jedné z mála historiček zabývajících se historií Československa Valentinou Vladimirovnou Marinou s názvem Čechoslovackaja, češskaja i slovackaja istoriografija do i posle "barchatnoj revoljucii" 1989 g. (Novaja i novějšaja istorija, janvar´- fevral´ 2001/1, s. 56 - 79)... (více)

Jan Adamec

...v časopisu Diplomatic History

Americký časopis Diplomatic History patří mezi periodika, která zřídkakdy otevřete, aniž byste v nich nenarazili alespoň na jeden článek týkající se studené války. Pozornost věnovaná mezinárodnímu dění druhé poloviny "amerického století" by se dala označit jako nepsané, leč respektované pravidlo Diplomatic History. Orientaci na studie, které rozšiřují prostor, nabízejí nové roviny či neotřelé koncepty zkoumání diplomatických dějin, bychom mohli vymezit jako druhé pravidlo tohoto časopisu. Jeho letní číslo Vol. 26, No. 3 (Summer 2002) není výjimkou. Dokládají to texty A. Staples, D. Ekblacha, A. Battisty či M.A. Lawrence... (více)

Milan Hroníček

CO JE NOVÉHO

CO JE NOVÉHO

...v maďarském časopisu História

Pro listopadové vydání našeho webu jsem si do rubriky novinek vybral článek z maďarského historicko-popularizačního časopisu História. Pokud bych tento časopis, jehož nejnovější čísla jsou k dispozici v čítárně maďarského kulturního střediska, měl více čtenářům přiblížit, pak bych jej přirovnal k českým Dějinám a současnosti...(více)

Jan Adamec

CO JE NOVÉHO

CO JE NOVÉHO

...v časopisu Intelligence and National Security

Předposlední číslo (Volume 17, Spring 2002, Number 1) jednoho z časopisů patřících do "stáje" vydavatelství Frank Cass vyšlo s podtitulem British Intelligence in the Twentieth Century: A Missing Dimension? Nadpis odkazuje na v roce 1984 vydanou práci Christophera Andrewa a Davida Dilkse The Missing Dimension: Government and Intelligence Communities in the Twentieth Century (London, Macmillan), která hledala odpověď na otázku, nakolik jsou britské moderní dějiny úplné bez znalosti detailů z působení britského zpravodajství. Zvláštní číslo Intelligence and National Security tentokrát odráží především debatu, která byla o významu poznání dějin zvláštních služeb vedena na konferenci pořádané k tomuto tématu na konci června 2001. Jeho editorem byl britský vojenský historik a pracovník Public Record Office (PRO) Oliver Hoare...(více)

Milan Hroníček

CO JE NOVÉHO

CO JE NOVÉHO

Americká ideologie

Aktuální zahraniční texty, problémy, okolo nichž se točí odborné diskuze, nebo provokativní příspěvky nastolující nové trendy v historiografii studené války se v českém prostředí příliš často neobjevují. Česká vydavatelství raději vydávají zábavná vyprávění o "tajemstvích kremelských zdí". Když se na trhu objeví skutečně zajímavá zahraniční studie, zpravidla se tak stane až se značným časovým odstupem. Léta, která dělí české vydání od původního, sice ověří hodnotu knihy, nicméně její text může domácímu publiku jen stěží prozradit, kam směřuje současné bádání. To je příklad knihy Vojtěcha Mastného Studená válka a sovětský pocit nejistoty, která vyšla s více než pětiletým zpožděním...(více)

Milan Hroníček

CO JE NOVÉHO

CO JE NOVÉHO

Opozice a hnutí odporu proti komunistickému režimu v Československu 1968-1989

Cyklus specializačních přednášek Ústav českých dějin FF UK
letní semestr 2003, středa 16.40-18.15, místnost č. 209
Hlavní budova FF UK, Náměstí Jana Palacha č. 2
garant: PhDr. Petr Blažek, interní doktorand ÚČD FF UK (více)

Petr Blažek

CO JE NOVÉHO

CO JE NOVÉHO

CIA v Afghánistánu v předvečer sovětské invaze

Události posledních let upřely novou pozornost k dění v Afghánistánu. Aktuální operace amerických sil byly srovnávány s postupy uplatňovanými před lety sovětskou armádou, což poněkud oživilo také zájem o dějiny "první" afghánské války. Na této konjunkturální vlně se svezly hned dva texty věnované zpravodajským aktivitám studenoválečných mocností v daném konfliktu. Monografii Vasilije Mitrochina (CWIHP Working Paper No. 40) z počátku loňského roku vhodně doplnila nedávno uveřejněná studie bývalého zaměstnance CIA Douglase MacEachina...(více)

Milan Hroníček

Vaše reakce...

zpět