zahlavi

internetový časopis pro výzkum dějin studené války / a research e-magazine on the Cold War

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

ARCHIV

STUDIE

DOKUMENTY

SVĚDECTVÍ

RECENZE

CO JE NOVÉHO

KOŘENY

TEORIE

REJSTŘÍKY

WWW

***

EDITORIAL

EDITORIAL

Prosincové číslo 2002

Jakou roli hrály atomové zbraně ve studené válce? Až na zavedené klišé o dlouhém míru ve stínu atomového hřibu se odpověď hledá velmi obtížně. Nukleární zbraně a jejich nosiče zaujímají ve studenoválečné "mytologii" prominentní pozici. Ve statistických tabulkách historických studií pocty hlavic a nosičů úspěšně vytlačily dříve populární data o množství divizí či tonáži loďstev; strategickým zbraním se nevyhne ani žádná narace o sovětsko-amerických vztazích v období studené války... (více)

Petr Blažek

STUDIE

STUDIE

Jaderné hlavice, Československo a Varšavská smlouva po karibské krizi

"Po několikerém otočení velikým kolem se těžkopádně otvírají oprýskaná, zelená vrata, vedoucí do nitra kopce. Za nimi jsou další, stejně mohutné pancéřové dveře. Nový nátěr kovových částí dává tušit, že podzemní kryty sovětští vojáci nezdevastovali. Po zapuštěných kolejích v betonové podlaze se vchází na plošinu nad prázdnou, přes dvacet metrů dlouhou zšeřelou halu. Pod stropem visí těžký hák posuvného jeřábu. Kovový žebřík vede do šestimetrové hloubky podzemního krytu. V prostorných místnostech po stranách haly jsou v řadě do betonu zapuštěné kovové patky zbytek neznámého zařízení tzv. bojového prostoru... (více)

Petr Blažek

DOKUMENT

DOKUMENT

Změna zásad utajení raketové techniky v Československé lidové armádě

Ministr národní obrany předkládá předsednictvu ÚV KSČ návrh změny v zásadách utajení raketové techniky v Čs. lidové armádě. Návrh byl zpracován na základě doporučení velitele Spojených ozbrojených sil s. maršála Sovětského svazu A. A. Grečka a ve smyslu usnesení 22. schůze VKO ÚV KSČ ze dne 25. 10. 1962... (více)

Petr Blažek

STUDIE

STUDIE

Hrozba pro mír a bezpečnost? Otázka "krizovosti" sovětských raket na Kubě v politice USA

Ráno 14. října 1962 přelétl nad centrální části Kuby průzkumný letoun amerického strategického letectva typu U-2. Na snímcích, které pořídil, byly objeveny sovětské rakety středního doletu. Šlo o první věrohodný důkaz přítomnosti sovětských strategických zbraní na Kubě. Informace během několika hodin dorazila k poradci prezidenta pro otázky národní bezpečnosti McGeorge Bundymu. Byl večer 15. října. McBundy se později nechal slyšet, že okamžitě vycítil, že brzy budou Spojené státy a Sovětský svaz blíže jaderné válce než kdykoli předtím v atomovém věku... (více)

Milan Hroníček

DOKUMENT

DOKUMENT

Kádár vyslýchá Rajka

Jan Adamec

KULATÝ STŮL

KULATÝ STŮL

"Komunisté proti komunistům." Proces s Rudolfem Slánským a jeho celoblokové souvislosti

Jako doplněk k poslední informaci o kulatém stolu, který při příležitosti padesátého výročí "pražského procesu" ve spolupráci v úterý 17. prosince 2002 od 15.00 v zasedací síni v prvním patře pražského Klementina ve spolupráci se Slovanskou knihovnou pořádá PWSV, přinášíme synopse referátů jednotlivých účastníků. Diskusi bude moderovat Milan Hroníček... (více)

kolektiv

RECENZE

RECENZE

Československo v RVHP? Nezodpovězené otázky v knize Karla Kaplana

Velké teoretické konstrukce v české historiografii posledních let mnoho příznivců nezískaly, snad proto, že si k nim místní historici - po drastické zkušenosti s marxistickým dogmatem - vypěstovali jistou pochopitelnou podvědomou nechuť. Mnozí tíhnou spíš k více pozitivistickým formám výkladu. Přiznám se, že i já jaksi tradičně dávám přednost kvalitnímu faktografickému výčtu před "nejmodernější" (čti "nejmódnější") historickou interpretací... (více)

Karel Sieber

SVĚDECTVÍ

SVĚDECTVÍ

Generálplukovník v. v. Ing. Miroslav Šmoldas

Sieber:
Mohl byste prosím rekapitulovat, kudy vlastně vedla Vaše cesta do československé armády?

Šmoldas:
Končil jsem na vojenské akademii v Hranicích v posledním ročníku československých důstojníků první republiky, krátce nato byla mobilizace a brzy poté obsazení Československa. Já jsem byl spojař a původně jsme měli být zaměstnáni na poštách, protože to prý s těmi spoji mělo něco společného. Po válce mi řekli, že jsem měl přijít na určité oddělení do Olomouce. A to oddělení bylo v roce 1942 likvidováno gestapem, takže tím, že jsem utekl, jsem se vlastně zachránil... (více)

Karel Sieber

Vaše reakce...

zpět

***

copyright © Pražský web pro studenou válku 2002-2006

CNW:Counter